Czy w Lubelskim przybędzie chińskich firm?

Wszyscy mówili, że na EURO 2012 Lublin nie zyska nic. Nic..bardziej mylnego! Coraz częściej możemy zobaczyć na ulicach Lublina spacerujących chińskich przedsiębiorców, którzy rozglądają się za atrakcyjnymi lokalami. Od czasów, gdy Polska rozpoczęła ogólnoświatową promocję kraju, coraz częściej możemy gościć zagranicznych przedsiębiorców, zainteresowanych zakładaniem u nas inwestycji. Z naszych obserwacji wynika, że Chińczycy stanowią większość zainteresowanych.

Poruszyliśmy temat chińskich przedsiębiorców, gdyż przed paroma dniami z wizytą w lubelskim ratuszu przybyła delegacja z Chin. Jedyne co wiemy o tym spotkaniu, to fakt, że Chińczycy chcą w Lublinie postawić fabrykę. Póki co delegacja była bardziej zainteresowana procedurami i zezwoleniami, niż podaniem konkretnych terminów i planów. Jak przyznaje ratusz, nie zapadły żadne decyzje.

Jeszcze niedawno słyszeliśmy o tym, że chińska firma Nuctech szuka lokalizacji dla swojej fabryki produkującej technologię używaną na przejściach granicznych. Nie udało nam się jednak potwierdzić, czy była to ta sama firma. Wiemy, że władze Nuctech były zainteresowane Lublinem już wcześniej. Może się okazać, że teraz poważniej myślą o współpracy z władzami Lublina i stąd wizyta w sprawach proceduralnych.

Polska jest interesującym krajem dla uciekających z zachodniej Europy Chińczyków. Są oni zmuszani do zamykania swoich firm z powodu kryzysu. Ostatnim przykładem jest Portugalia, z której Chińczycy wyjeżdżali masowo. Coraz częściej ich oczy skierowane są na wschodnią Europę - w tym na najatrakcyjniejszą Polskę. Lublin z kolei jest (oprócz Krakowa) najatrakcyjniejszym miastem. Dlaczego? Powodów jest wiele, a najważniejszymi są: mała konkurencyjność, stosunkowo niskie podatki, 8 miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców itd.

W mniejszych miastach województwa moda na chińskie sklepy działa już od dawna. Przykładem jest Lubartów, gdzie w przeciągu kilku lat pojawiły się dwa duże dyskonty oraz chińska restauracja. Dowiedzieliśmy się, że lubartowscy Chińczycy współpracują z chińskimi przedsiębiorcami z Włoch (warto dodać że we Włoszech znajdują się największe w południowej Europie skupiska imigrantów z Chin - przykładem jest miasteczko Valdagno i Vicenza, leżące za zachód od Wenecji). Nie wykluczone, że wkrótce w Lubartowie powstanie nowy sklep z chińskimi artykułami - i to w centrum miasta (wkrótce więcej informacji).

A Ty co uważasz o chińskich przedsiębiorcach? Robisz zakupy w sklepach z chińskimi artykułami? Co sądzisz o chińskiej kuchni? Już teraz zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: siedem plus dwa (wpisz tylko cyfrę)
Token

Wyszukiwarka

Miejscowość:
Kategoria:

sprzatanio.ple-banki