Za papierosy zapłacisz nawet 13 złotych!

Winna jest temu planowana na styczeń podwyżka podatku akcyzowego na papierosy. Jak podają biznesowe media, łącznie akcyza i VAT będą stanowić 85% ceny paczki papierosów. Jest to jeden z najwyższych podatków akcyzowych w Europie. Czy w przyszłym roku zaobserwujemy masową modę na rzucanie palenia?

Większe podatki akcyzowe od nasz płacą jedynie Węgrzy, Estończycy i Bułgarzy. Przypomnijmy, że w tym roku także mieliśmy podwyżkę i wynosiła ona 4%. Teraz akcyza wzrośnie o 5%, co oznacza wzrost ceny o ok. 0,60zł. Według obliczeń, paczka papierosów za 13 złotych to wydatek 10 złotych na same podatki. Czy nie opłaca się lepiej rzucić palenie? O to spytaliśmy przypadkowego studenta.

- Ja rzuciłem dwa lata temu, kiedy ceny papierosów poszły ostro w górę. Z 8 złotych ceny skoczyły do 11. Razem ze mną rzuciła moja dziewczyna i dwóch znajomych, nie palimy do dziś dnia - mówi nam Adrian z Politechniki Lubelskiej. - Ludzie mają dwa wyjścia: albo rzucić palenie, albo kupować towar bez akcyzy, z przemytu.

Podwyżkę akcyzy zaplanowało Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy okołobudżetowej. Uzasadnieniem było spełnienie wymogów określonych prawem europejskim, które nakazuje państwom UE osiągnięcie w przyszłości unijnego minimum podatkowego.

- Resort finansów zdecydował się na stopniowe podwyżki,  by w ten sposób zneutralizować skutki społeczne i gospodarcze jednorazowej, za to znacznej podwyżki w 2017 roku - informuje Strefa Biznesu. - W Polsce chociaż samo obciążenie akcyzą papierosów nie jest jednym z wyższych, to jednak udział podatków w cenie jest na poziomie ok. 84%, co lokuje nas na 4. miejscu w UE pod względem procentowego obciążenia podatkami papierosów.

Czy zgadzasz się z podwyżką? Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Czy udział czarnego rynku w sprzedaż papierosów wzrośnie? Czekamy na wasze komentarze!

Dodaj swoją opinię:

Imię:
Treść opinii (max 1000 znaków):
Zabezpieczenie przed spamem. Odpowiedz na proste pytanie:
ile to jest: pięć minus dwa (wpisz tylko cyfrę)
Token

Wyszukiwarka

Miejscowość:
Kategoria:

sprzatanio.ple-banki